„A szívós kitartás eddig minden ügyben eredményt hozott” - Interjú Lenkei Péterrel, a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának vezetőjével

Hogyan ismerted meg a Levegő Munkacsoportot és mióta foglalkozol lakossági tanácsadással?

A 90-es évek elején a Városi Biciklizés Barátai Egyesület tagjaként ismertem meg a Levegő Munkacsoportot, akikkel sok közös kapcsolódási pontunk volt. Aztán 1999 májusában a katonai szolgálat helyett polgári szolgálatosként itt kezdtem el dolgozni. Már az első hónapok után a nyakamba szakadt a tanácsadás, miután a Pepó-kabinet olyan sokáig visszatartotta a megítélt és szerződésben rögzített pályázati pénzeket, hogy fizetésképtelenné vált a civil szervezetek nagy része – a Levegő Munkacsoport is –, és így több kolléga felmondott. Így már 1999 novemberétől, 15 éve foglalkozom ezzel a feladattal.

Tapasztaltál-e változást az elmúlt évek során a lakossági ügyekben? Milyen területen kérnek a leggyakrabban segítséget az emberek?

A források szűkülésével és a szűkített nyitva tartás miatt, illetve azért is, mert kevesebb megjelenési lehetőséget kapunk a médiában, mérséklődött a megkeresések száma. Egyértelműen növekszik viszont a lakossági fűtéssel és illegális hulladékégetéssel kapcsolatos ügyek aránya, ami időzített bombát sejtet. Tavaly több mint 1500 esetben segítettünk ingyenesen, ami azonban ennél sokkal több embert érintett.

Nagyon sok környezetvédelmi problémával szembesülsz a munkád miatt. Van-e olyan ügy, ami különösen megérintett az elmúlt évek során?

Egy egészségügyben dolgozó édesanya ügye volt a legdrámaibb, ahol a szomszéd ablakgyár az összes PVC-hulladékát elégette. A férje, a lánya és a fia is megbetegedett, egyedüli keresőként maradt a családban. Az orvosok egyértelműen leírták, hogy a fia nagyon súlyos, rákos megbetegedése külső környezeti hatás eredménye. Mivel külön engedélyekkel jutott hozzá a fia a rendkívül drága gyógyszereihez, ezért utánajárt, mennyit költ az állam rá. Kiderült, hogy eddig 143 millió forinttal támogatta a társadalombiztosítás a gyógykezelését. Az ablakgyártó vállalkozás megfelelő pártkapcsolatokkal el tudta intézni, hogy a hatóságok a rendszeres bejelentések ellenére békén hagyták.

Mi ad energiát ahhoz, hogy folytasd ezt a munkát?

Munkámhoz azok a sikerek adnak erőt, melyek a sok éves munka gyümölcseként lassan-lassan beérnek. Ma már köztudomású számos olyan tény, mely néhány éve még a tudományos-fantasztikus regények világába tartozott egy átlagember vagy döntéshozó számára. Ilyen a sok kerékpáros fejlesztés Budapesten, az Euro 6-os buszok hadrendbe állítása, vagy a kormány kampánya, mely bemutatja, hogyan kell kis légszennyezéssel, hatékonyan fával fűteni.

Min múlik, hogy egy lakossági környezeti probléma megoldódik-e? Mivel biztatnád azt, aki ilyen gonddal szembesül a lakhelyén?

A szívós kitartás eddig minden ügyben eredményt hozott. Még a leginkább kilátástalan esetekben is kiderült, hogy nekünk van igazunk, lásd például a „Magyar Dakar” elleni bírósági fellépésünket. Itt az történt, hogy jogerőre emelkedett engedély nélkül rendezték meg a rallyversenyt, mely után a természetvédelmi őrök százmilliós természetkárosítást rögzítettek, számos védett állat és növény esett a védett természeti területen rodeózó versenyzők áldozatául. Ennek ellenére már a verseny után – felső nyomásra – a másodfokú hatóság is kiadta az engedélyt. Ezt támadtuk bírósági úton és nekünk lett igazunk. Más esetekben a széles körű lakossági összefogás még a minden hájjal megkent, korrupt politikusokat, hatósági hivatalnokokat is meghátrálásra kényszeríti.

Milyen sikertörténetet osztanál meg szívesen az olvasókkal?

Sok ilyen sikertörténet van a tarsolyunkban. Például amikor Pusztazámor lakosságának nagy többsége népszavazáson utasította el a szennyvíziszap-égető beruházást. A szerepünk annyi volt benne, hogy elmondtuk a lakosságnak, milyen hatása van egy ilyen égetőnek a levegőre. De nemrég egy illegális hulladékégetős ügyben is kiszabtak 270 000 forint bírságot. Nagyon sok helyszínen illegális hulladéklerakásokat sikerült felszámoltatnunk, élve a jogi eszközökkel. Legutóbb a tapolcai nyílt karsztról szállították el a lerakott, vízbázisokat veszélyeztető veszélyes hulladékot.

Mivel foglalkozol a szabadidődben, mi az, ami feltölt?

Már a munkába menet is feltöltődés, mert gyakran kerékpárral teszem meg a 21 kilométeres utat. Újabban visszatértem a barlangászáshoz, ami a csönd világába visz, de mozgásnak is igen intenzív, kellemesen el lehet fáradni tőle. A föld alatt megszűnik a civilizáció, nem csörög a telefon, nincs légszennyező. De szeretek kirándulni is, kerékpárral vagy gyalog.

M.J.

 


Vidékfejlesztési Minisztérium
Zöld Forrás programja támogatásával.

 

 

 

Hírfigyelő