Miért fontos a levegőminőség?
Miért fontos a levegőminőség?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint évente 7 millió ember hal meg idő előtt a légszennyezés miatt. Ez összefüggésbe hozható a szívkoszorúér-betegségekkel és a stroke-kal, a cukorbetegséggel és a neurodegeneratív betegségekkel. Gyermekeknél az asztmával és a légúti fertőzésekkel.
Magyarországon csak a hivatalos adatok szerint a légköri légszennyezés 13.000 ember idő előtti halálához vezet. Leggyakrabban a közvetlen ok a szív- és érrendszeri megbetegedés (2,14/100 ezer fő). Más esetekben a légzőszervek, az emésztőrendszer és a rákos megbetegedések.
Mi szennyezi a levegőt?
- Gázok: ózon (O₃), nitrogén-dioxid (no₂) kén-dioxid (so₂), szén-monoxid (CO), szén-dioxid (CO2);
- Nehézfémek: Ólom (Pb), kadmium (Cd), réz (Cu), higany (Hg), cink (Zn);
- Szerves klórpeszticidek;
- Szénhidrogének (HC), különösen a policiklikus aromás szénhidrogének.
- PM10, PM2,5, PM1 finom részecskék - 10 és 2,5 mm átmérőjű porszemcsék.
- 10, 2,5 és 1,0 mikron (mikrométer) átmérőjűek. Összehasonlításképpen, az átmérője emberi hajszál átmérője 50-100 mikron.
- Az ultrafinom részecskék ("PM 0,1) akadálytalanul jutnak be a véráramba.
A finom részecskék a gázokkal és a nagyobb részecskékkel ellentétben nem ülepednek le, hanem hosszú ideig a légkörben maradnak. Belélegezzük őket, és leülepednek az orrnyálkahártyán. Onnan a legkisebb részecskék bejuthatnak a vérbe, és azon keresztül a belső szervekbe.
2013-ban a szennyezett légköri levegőt és a finom részecskéket a WHO Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) rákkeltő anyagok közé sorolta.
Honnan származik ez a szennyezés?
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség kimutatásai alapján Magyarországon a légszennyezés fő forrásai a következők:
(50-85%) Lakossági fűtés - Hulladékégetés
A fa elégetése jelentős mennyiségű káros anyagot juttat a levegőbe. Kimutatták, hogy a szilárd hulladékok háztartási kályhákban történő elégetésekor lényegesen nagyobb mennyiségű belélegezhető részecske (PM10) és még több mérgező vegyi anyag kerül a levegőbe, mint a száraz tűzifa elégetésekor. Az utóbbi évek kutatásai azt mutatják, hogy a PM10-szennyezés 5%-a a hulladékégetésből származó PM10-részecskéket tartalmazza.
Kiderült, hogy a műanyaghulladékok (például PET-palackok, polifoam vagy ruhák) elégetése akár 700-szor (!) több mérgező policiklikus aromás szénhidrogént (PAH) juttat a levegőbe, mint a faégetésből származó, egyébként szintén jelentős kibocsátás. (https://www.levego.hu/en/campaigns/waste-campaign/)
(15-25%)Közlekedés
Az autóhasználat legnagyobb költsége nem az, amit az autósok üzemanyag- és gépjárműadóban fizetnek, hanem az autóhasználat által okozott környezeti és egészségügyi károk költsége. A gépjárművek kibocsátása leginkább a városok lakóit érinti. Különösen károsak az út közelében: gyalogosként, kerékpárosként vagy akár az autóval közlekedő emberek.
(20-30%) Ipar, energia és mezőgazdaság
A klímavédelem szempontjából elsősorban az ipari kibocsátásokat veszik figyelembe, bár azok légszennyező hatása is jelentős, de mivel szinte minden nagyobb építési projekt (utak, lakótelepek, új lakótelepek) jelentős beruházás, az ezekhez szükséges összes nyersanyag előállítása kiemelt figyelmet kap. Az energiatermelés szennyezése jelenleg csökken, köszönhetően a széntüzelésű erőművek fokozatos kivezetésének és a megújuló energiaforrások elterjedésének. Az atomenergia, bár állítólag klímasemleges, korántsem teljesen tiszta, mivel az üzemanyag építése, szétszerelése, szállítása és végleges (nem) ártalmatlanítása miatt. A mezőgazdaság is jelentős, különösen a nitrogén-oxid-kibocsátás szempontjából, de ez is egy olyan ágazat, amelybe a lakosságnak kevés beleszólása van a mindennapokba.
(https://pm10.kormany.hu/download/6/80/22000/PM10%20beszámoló%202017_web.pdf)
Mindannyian kevesebb szénhidrogén-üzemű járművet használhatunk, energiát takaríthatunk meg, minimalizálhatjuk a hulladékot, szelektálhatjuk és újrahasznosíthatjuk. De ahhoz, hogy megoldjuk a légszennyezés problémáját, például az ipari vállalatok által okozott légszennyezéssel kapcsolatban, átfogó intézkedésekre van szükség állami szinten.
Miért nem elegendőek a hivatalos mérőállomások?
Magyarországon mindössze 58, Budapesten 12 fixen telepített hivatalos mérőállomás van.
A hivatalos állomások bizonyos paraméterek mérését az EU szabványok szerint végzik (CO, CO2 (csak egy állomás), NO/NO2/NOx, O3, SO2, BTEX, PM) egy fejlődő rendszerben: egyes állomások PM10 és PM2,5, mások csak PM10-et mérnek a szálló por szempontjából. Az ezekből származó információk nem mindig nyilvánosak, és nem mindig tükrözik a légszennyezés valós képét.
Először is, a levegő minősége 20 méterenként változhat, amit az épületek és a zöld növényzet jelenléte befolyásol. A közlekedési forrásokból származó légszennyezés különösen gyorsan változik a kibocsátási ponttól való távolsággal. A helytől való erős függés ellenére országszerte mindössze 57 mérőállomást telepítettek, ami senki számára nem adhat adatokat arról, hogy milyen levegőminőséggel van dolga.
Másodszor, az érzékelők egy része a város "zöld" területein található (háttérszennyezés ellenőrzése), és a szennyezett levegő áradata egyszerűen nem éri el őket.
A légszennyezés problémájával az emberek az egész világon szembesülnek.
2015-ben Stuttgartban (Németország) jelent meg az első polgári tudományos levegőfigyelési projekt, a Luftdaten.info. Bárki összeállíthatott egy körülbelül 50 euró értékű érzékelőt, és felszerelhette otthon az ablak elé. A belőle származó adatokat továbbították a szerverre, és egy interaktív térképen jelenítették meg.
A kezdeményezés gyorsan népszerűvé vált, és egy világméretű - sensor.community - közösséggé alakult. Ma már több mint 14 ezer lakossági levegőmonitorozó állomás működik a világon, Magyarországon pedig több mint 200.
Hogyan működik a lakossági levegőminőség-mérés?
Először néhány lelkes érdeklődő telepített otthonába légszennyezettség-mérő szenzorokat, amelyek adatait egy nyilvánosan elérhető online térképre továbbították. Tematikus közösségeket hoztak létre a közösségi oldalakon, ahol írtak a problémáról, és mindenkit meghívtak, hogy csatlakozzon. Az érdeklődők aztán szintén telepítenek mérőket otthonukba. A lakosági mérőhálózat így egyre bővül, és fokozatosan az egész várost/országot lefedi.
Ha azonban csak az adat gyűjtésnél megállnánk, a probléma azzal nem oldódna meg. Csak az derülne ki belőle, mikor nem jó szellőztetni, vagy tartózkodni a szabad levegőn folytatott aktivitástól. Ha azonban átfogóan foglalkozunk a problémával, a lakossági mérés hatékony eszközzé válhat a légszennyezettség problémájának megoldásában.
Nem helyettesíti az állami ellenőrzést, de az otthoni állomásokról származó adatokat továbbítani lehet a hatóságok és a felügyeleti szervek felé, és követelni az ipari övezetek reformját, a szennyező vállalatok korszerűsítését vagy a városból való eltávolítását, a forgalom csökkentését, az alacsony kibocsátású zóna bevezetését, a lakossági égetés megszüntetését.
Lakossági mérések terjedése Magyarországon
Mérj velünk! - több mint 200 készülék Magyarországon - legyen teljes lefedettségünk, hogy lássuk, milyen levegőminőségnek vagyunk kitéve: https://hungary.maps.sensor.community/#7/47.000/20.000
https://www.levego.hu/en/campaigns/clean-heating-for-the-healthy-living-lets-measure/
Levegőminőség séta a városban - mobil mérés: https://www.levego.hu/en/other/workshop-levegominoseg-seta-budapesten/
Korábbi lakossági tudomány (citizen science) projekt: https://www.lakossagimeresek.webnode.hu/
Mit tehetsz te?
Terjeszd az információkat.
Minél több ember áll melléd, annál könnyebb eredményeket elérni. Ezért szükséges az oktatásban részt venni, és közvéleményt figyelmét fel kell hívni a légszennyezésre. Mindebben a média és a közösségi oldalak segítenek. https://qubit.hu/2020/01/24/a-maszek-merokutyuk-magyarorszagon-hitelesebb-adatokkal-szolgalhatnak-mint-a-hivatalos-levegominoseg-meresek
https://www.facebook.com/groups/229105009347010
https://www.facebook.com/groups/hamzsabegi
Saját mérőeszköz beszerzése és telepítése.
Ha lehet, vigye magával vidékre, vagy ajándékozzon egyet vidéki rokonnak, ismerősnek, mert ott még kevesebb készüléket lehet találni.
Használd fel az adatokat!
A bárki által mért nyílt adatok könnyen letölthetőek (használd az opensensemap.org-ot), és összehasonlításokat, elemzéseket, szép vizualizációkat készíthet belőlük. A zöld civil szervezetek szívesen veszik, ha bemutathatja egy cikk formájában az eredményeit.
Otthoni mérőállomás - Hogyan ellenőrizheted te magad a levegőminőséget?
Önállóan mérheted a levegőben lévő finom részecskék (PM2,5 és PM10) koncentrációját. Ez megmutatja, hogy általában mennyire szennyezett a levegő.
Mi az a részecske (PM)?
A részecskék mikroszkopikus méretű szilárd vagy folyékony részecskékből (aeroszolokból) állnak, amelyek vagy közvetlenül a levegőbe kerülnek, vagy a légkörben egyesülő szennyező anyagokból keletkeznek. A részecskéket általában három mérettartományban mérik: PM10, PM2,5 és PM1.
A magyar városokban a részecskeszennyezés fő forrásai a lakossági fűtés és a közlekedés. Sok orosz városban az iparból származó szennyezés is fontos forrás.
A PM10 vagy durva porszemcsék 10 mikrométer átmérőjű vagy annál kisebb részecskék. Ezek legalább 50-szer kisebbek, mint egy emberi hajszál szélessége, és képesek kikerülni a védő orrszőrzetünket, és belélegezni a tüdőnkbe. A PM10 forrásai a zúzó/csiszoló funkciókkal felruházottak, egy másik forrás a járművek által felszedett por. A por, a penész, a növényi és rovarrészecskék szintén PM10-nek számítanak.
Az Európai Unióban a PM10 napi határértéke a környezeti levegőben 50 µg/m3, amelyet naptári évenként legfeljebb 35 alkalommal lehet túllépni. A megengedett éves határérték 40 µg/m3. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint az éves határérték 20 µg/m3 kellene, hogy legyen.
A PM2,5 vagy finom részecskék átmérője 2,5 mikrométer vagy annál kisebb. A finom részecskék forrása minden égés során jellemző, beleértve a járművek belsőégésű motorjait, az erőműveket, a fatüzelést, az erdőtüzeket, a mezőgazdasági hulladékégetést és számos ipari folyamatot. Míg a PM10 a tüdőbe jut, a PM2,5 sokkal veszélyesebb, mivel a tüdőből a véráramba juthat. A véráramból bárhová eljuthat a szervezetben, és súlyos kóros elváltozásokat okozhat.
Az EU-ban a PM2,5-re nincs hivatalos óránkénti vagy napi határérték; az éves határérték 25 µg/m3. A WHO napi határértékként 25 µg/m3 , éves határértékként pedig 10 µg/m3 -et javasol.
A PM1 az 1 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék. Ez a PM2.5 egyik fő összetevője. Ezek rendkívül finom részecskék, amelyek nagyobb valószínűséggel hatolnak be az emberi szervezetbe mélyebben, mint a PM2,5, és onnan bármely szervbe eljutnak. A PM1-et elsősorban a lakossági fűtés, a gépjárművek, az építőipari munkák és egyes gyárak kibocsátása okozza.
A PM0,1 100 nanométernél kisebb átmérőjű részecskék, amelyeknek semmi sem jelent akadályt, hogy elérjék az emberi szervek bármelyikét, és károsítsák azt.
A gázok koncentrációját sokkal nehezebb mérni: ehhez drága kémiai érzékelőkre van szükség, amelyeket rendszeresen kalibrálni kell.
Hogyan kell összeszerelni az állomást?
A levegőminőség-mérőt mindenki saját maga is összeszerelheti, és úgy konfigurálhatja, hogy az adatokat egy (több) közös interaktív térképre küldje. Ehhez a következőkre van szüksége:
-
megvásárolni az állomás alkatrészeit;
-
csatlakoztatni egy részecskeérzékelőt SDS 011 vagy PMS5003;
-
csatlakoztatni a BME280 páratartalom-, nyomás- és hőmérséklet-érzékelőt;
-
Firmware-t rátölteni, és elvégezni az állomás kezdeti beállítását;
-
az alkatrészeket egy elektromos szerelődobozba, vagy lefolyó könyökcsőbe kell helyezni, ez védi a környezeti hatásoktól;
-
az állomás térképen való megjelenítéséhez regisztrálja azt egy vagy több interaktív térképes oldalon.
Itt található az utasítás a sensor.community weboldalról, illetve ez egy összeszerelésről készített magyar videó. Extra videó a metnet.hu oldalon való regisztráásról.
Ha nem vagy biztos benne, hogy mindent jól csinálsz, gyere el egy ingyenes mesterkurzusra a lakossági mérés kezdeményezőitől, és szereld össze az állomásodat a segítségükkel.
Aktivisták regisztrációja: https://www.levego.hu/en/other/lakossagi-meresek-regisztracio/
Hol helyezd el az állomást?
A kész otthoni mérőt az ablakon kívülre, olyan helyre telepítsd, ahol:
Lehetőleg nincs akadályozva a légköri levegő bejutása (nincsenek erkélyablakok, szúnyoghálók stb.);
nincsenek helyi torzító tényezők (rendszeresen dohányzó szomszéd vagy a sarki kebabozó füstje);
stabil wi-fi és áramellátás van.
Korlátozások az otthoni állomáson
A mérő adatai csak tájékoztató jellegűek. Néha a helyi hatások miatt lehetnek kiugró adatok, mégha hosszabb távon nem is jeleznek kiemelkedő légszennyezettséget. Például az Ön ablaka alatt az első emeleten dohányoznak. Vagy felhők úsznak el a háza mellett a 20. emeleten, és az érzékelő érzékeli a gőzcseppeket. Az érzékelők hálózata mutatja megfelelően a légszennyezettség szintjét, vagyis több mérő pontosabb adatokkal szolgál. Ezért fontos, hogy keressenek hasonlóan gondolkodó embereket, és vonják be őket a tevékenységbe.
A lakossági mérés nem egyenértékű az állami hivatalos mérőállomásokkal. Adatait el lehet küldeni a környezetvédelmi hatóságnak, hogy azok intézkedéseket hajtsanak végre. Önmagukban azonban ezek az adatok nem képezhetik per tárgyát, és egészségkárosodás megtérítésének alapját.
Hogyan kell "olvasni" az interaktív térképet?
A levegőminőség térképek online térképei különbözőek. Például a sensor.community oldalon az érzékelők színes hatszögek formájában vannak ábrázolva. Alapértelmezés szerint a térképréteg a PM2,5 koncentrációjára vonatkozó adatokkal nyílik meg. A szín annak mértékét jelenti: a zöldtől (normális határértékeken belül) a liláig (életveszélyes). Ha a hatszögre kattint, egy ablak nyílik meg, amelyben az érzékelő száma és az aktuális adatok jelennek meg. Ha több érzékelő van egymás mellé telepítve, akkor az egyes érzékelők száma és adatai, valamint az átlagérték jelenik meg.
A térkép egyéb rétegein a következők láthatók:
- PM10-koncentráció;
- hivatalos amerikai AQI-index*;
- hőmérséklet;
- páratartalom;
- nyomás;
- zaj.
* AQI US (Air quality index US) - az amerikai szabvány szerinti levegőminőségi index. Öt szennyező anyagot vesz figyelembe: talajközeli ózon, finom részecskék, szén-monoxid, kén-dioxid és nitrogén-dioxid. Mutatók 0-50 - jó levegőminőség, 300 felett - veszélyes a légzés.
További hasznos térképek:
Mit tegyünk, ha nagyon rossz a levegő minősége?
A rossz levegőminőséget a megnövekedett autóforgalom és a hulladékégetés okozza a lakott területen, ami leginkább a hidegebb hónapokban fordul elő. Ha azt veszi észre, hogy a levegőminőségi paraméterek nagyon rosszak, az első teendő, hogy becsukja az összes ablakot. Ne szellőztessen ilyenkor otthonában, kerüljön a szabadtéri tevékenységet.
Vészhelyzetben (baleset, tűz) hívja a 112-es egységes segélyhívó számot vagy a tűzoltóságot.
Ha szemtanúja volt egy szabálysértésnek (például illegális hulladéklerakó gyújtogatásának), forduljon a rendőrséghez.
Ha a szennyezés állandó vagy rendszeres, több szolgálathoz is fordulhat (írjon panaszlevelet):
Sablon: https://www.levego.hu/tanacsado-iroda/formanyomtatvanyok/
Hulladékégetés
Hulladékégetés esetén általában azt javasoljuk először, hogy próbáljon meg beszélni az illetővel, és hívja fel a figyelmét arra, hogy az égetés szabálysértés, vagy küldje el neki a "Ne égess" szórólapunkat:
https://www.levego.hu/site/assets/files/5029/egetesszoroanyag_2014_0.pdf
Tapasztalatból tudjuk, hogy a leggyorsabb és leghatékonyabb megoldás a személyes kommunikáció.
Érdemes lehet a helyi lakosok, a közösségi média, a helyi média, a helyi önkormányzat figyelmét is felhívni a problémára (akár a füstről készült kép, akár a fenti szórólap megosztásával). A helyi Facebook-csoportok, petíciós akciók, hasonló közösségi összefogások sokat segíthetnek.
Ha a személyes kommunikáció nem segít, csak akkor javasoljuk, hogy forduljon a hatóságokhoz.
A levegő védelméről szóló 306/2010-es kormányrendelet kimondja, hogy csak a kereskedelemben kapható tüzelőanyagokat, a háztartási papírhulladékot és a veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladékot szabad a kályháinkban elégetni. Egyéb anyagokat, mint például gumi, olajos rongyok, használt ruhák, parketta, műanyag palackok, bútorlapok, kezelt fa stb. nem szabad elégetni! A törvény megszegése 300.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, amely akár naponta is kiszabható.
Panasztételre:
magánszemélyek, illetve kisebb ipari források: a kormányhivatalok járási hivatalainál (mint légvédelmi hatóságoknál), Budapesten a kerületi hivataloknál.
cégeknek/jogi személyeknek: a megyei kormányhivatalok járási hivatalaihoz (Budapesten és Pest megyében a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Bányászati Főosztályához).
Mindenképpen írásban tegye meg panaszát (e-mailben vagy e-papírban is elküldheti), a lehető legrészletesebben leírva a problémát (milyen gyakran, milyen napszakokban/órákban, milyen típusú/színű füstöt észlel, lát-e felhalmozott hulladékot a szomszéd udvarán stb.) Ha lehetséges, csatoljon minél több bizonyítékot (pl. rendőrségi feljegyzéseket (lásd alább), fényképeket és videofelvételeket dátummal, valamint tanúkat, akik szintén tanúi a dohányzásnak), és hivatkozzon ezekre a panaszában.
Az alábbi linken található egy minta űrlap ("Jelentés illegális égetésről"), amelyet felhasználhat panasza megfogalmazásához:
https://www.levego.hu/tanacsado-iroda/formanyomtatvanyok/
Fontos: A légszennyezés-ellenőrzési eljárásban bírság kiszabására akkor kerül sor, ha piros zászlós esetről van szó, vagy ha az eljárás egyértelműen megállapítja a szabálytalanságot és a szabálysértő személyét. A hatékony eljárás biztosítása érdekében a lakosság a 112-es telefonszámon a nap 24 órájában közvetlenül a rendőrségen tehet bejelentést, így a rendőrség azonnal ellenőrizheti a bejelentést, akár munkaidőn kívül is, mivel ilyenkor követik el leggyakrabban ezeket a szabálysértéseket. Gyakran a járási hivatal is kéri a rendőrség segítségét. A feljelentéssel a legjobb a körzeti megbízottat keresni, akit Budapesten a megyei kormányhivatal járási hivatalában találunk.
Tapasztalataink szerint általában hasznos, ha egy-két héttel azután, hogy a feljelentés a hatósághoz érkezett, felhívjuk a hatóságot, hogy megkérdezzük, melyik ügyintézőt bízták meg az üggyel, és milyen vizsgálatot, ellenőrzést terveznek. Ezt a megkeresést akkor is megtehetjük, ha elküldi nekünk a benyújtott panasz másolatát.
Ha a fenti eljárás nem vezet eredményre, akkor a jegyzőnél is indíthat birtokbavételi eljárást, ahol a jegyző elrendelheti az indokolatlan zavarással arányos intézkedést - további információkért lásd ezt a linket:
http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/27/JEGYZ00501
Jogosult lehet arra is, hogy polgári pert indítson az ingatlan értékcsökkenése miatt: kártérítési pert.
Ha azt látja, hogy a szomszédja ingatlanán több mint 1 éve felhalmozott hulladékot, az is jogellenes, és ha a szomszédja hulladékot szállít ingatlanába, az is jogellenes:
Magyarországon törvényellenes bármilyen hulladékot felhalmozni, adni-venni (akár ingyenesen is) égetés céljából. (Hulladéktörvény 31. §) Hulladékot csak engedéllyel rendelkező hulladékkezelőnek szabad átadni! A hulladéktörvény tiltja azt is (hulladéktörvény 12. § (1) bekezdés), hogy a saját ingatlanon másoktól származó hulladékot halmozzon fel. A büntető törvénykönyv 248. cikke értelmében: "Aki hulladékkal engedély nélkül vagy az engedélyben meghatározott határértékeket meghaladóan hulladékgazdálkodási tevékenységet vagy más jogellenes tevékenységet végez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Szemléletformálás, kiadványok hulladékégetés, fűtés témában:
"Ne égess!" szórólap
https://www.levego.hu/sites/default/files/kiadvanyok/egetesszoroanyag_2014_web_0.pdf
"Ne égess!" - hosszabb tájékoztató füzet:
https://www.levego.hu/sites/default/files/kiadvanyok/Ne_egesd_el_0.pdf
"Tiszta fűtés" szórólap a megfelelő fűtésről:
https://www.clean-heat.eu/en/actions/info-material/download/flyer-recommendations-for-consumers-hungarian-23.html
"Tiszta fűtés" hosszabb tájékoztató füzet:
http://www.clean-heat.eu/de/aktivitaeten/infomaterial/download/danish-case-study-hu-15.html
Mérgező fűtés fagyás ellen?
https://www.levego.hu/tanulsagos-ugyek/mereggel-a-diderges-ellen
A farostlemez bútorok összetétele:
https://www.levego.hu/tevekenysegeink/belteri-levego/veszelyforrasok/a-butorzatban/
A kormány Fűts okosan! kampánya - mit ne égessünk el? (rövid)
http://www.futsokosankampany.hu/mit-ne-egessunk#tartalom
Az illegális hulladékégetés egészségügyi kockázatai - (hosszabb, részletesebb):
http://www.futsokosankampany.hu/uploads/download_category/documents/MuploadDocument_31/1_Tajekoztato_illegalis_hull_egetesrol_OKI_2016.pdf
Szórólap a tiszta fűtésről:
https://www.clean-heat.eu/en/actions/info-material/download/flyer-recommendations-for-consumers-hungarian-23.html
Tiszta fűtés:
https://www.levego.hu/kampanyok/tisztafutes/
A tisztább fűtés életeket menthet - cikk:
https://www.levego.hu/hirek/2016/11/eleteket-ment-a-tisztabb-futes/
A műanyagégetés ártalmai
https://pm10.kormany.hu/hasznos-linkek
Hulladékot hirdetők számára javasolt szöveg:
Kedves Hirdető!
Magyarországon törvénybe ütközik bármilyen hulladék égetésre történő (akár ingyenes) hirdetése! (Hulladéktörvény 31. §) Ilyen hulladékot csak engedéllyel rendelkező hulladékkezelőnek szabad átadni! A hulladéktörvény tiltja azt is (hulladéktörvény 12. § (1) bekezdés), hogy saját ingatlanán más személytől származó hulladékot halmozzon fel. A büntető törvénykönyv 248. cikke értelmében: "Aki hulladékkal engedély nélkül vagy az engedélyben meghatározott határértékeket meghaladóan hulladékgazdálkodási tevékenységet vagy más jogellenes tevékenységet végez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A fűtési szezonban mindennapos az ablakkeretek, bútorlapok, műanyagok, olajos rongyok és egyéb hulladékok elégetése, ami óriási egészségügyi kockázatot jelent, mivel közvetlenül rákkeltő, mérgező gázok és szilárd részecskék kerülnek a levegőbe, amelyek magzati genetikai károsodást és egyéb betegségeket okoznak. Az ilyen anyagok égetése is illegális, a levegő védelméről szóló kormányrendelet 27. cikkelyének (1) bekezdése szerint "Tilos hulladékot égetni nyílt téren vagy olyan berendezésben, amely nem felel meg a hulladékégetés feltételeit meghatározó törvény előírásainak, kivéve a háztartási papírhulladék és a nem veszélyesnek minősített, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetését". A szabálysértőket esetenként 300.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújthatja az illetékes járási/kerületi hivatal.
A panaszlevélben érdemes megemlíteni a törvényeket, melyekre lehet hivatkozni:
A levegő védelméről szóló 306/2010-es kormányrendelet
A hulladéktörvény 31. cikke
Hulladéktörvény 12. § (1) bekezdés
27. cikk (1) bekezdés
A büntető törvénykönyv 248. cikke
Sikertörténetek
A zöldhulladék-égetés betiltása Gödön:
Az avar- és zöldhulladék égetése által okozott füsttől szenvedő gödi lakosok összefogtak, Facebook-csoportot hoztak létre, és úgy döntöttek, hogy lépni fognak az egészséges élet érdekében. A Levegő Munkacsoportot felkérték, hogy mérje és értékelje a levélszemét égetése által Gödön okozott légszennyezést.
A mérések bebizonyították, hogy a szennyezés súlyosan károsította az egészséget. A Levegő Mukacsoport jelentése alapján a gödi polgármester azonnal rendkívüli városi tanácsülést hívott össze, hogy betiltsa a városban az avarégetést.
Mérj velünk! projekt 2021-ben: https://merj-velunk.hu https://merj-velunk.hu
A légszennyezettség mérése fontos figyelemfelkeltő, szemléletformáló eszköz lehet, mert az információkat közel hozza az emberekhez, akár az otthonukban is.
Arra bátorítjuk az embereket, hogy vásároljanak olyan készüléket, amelyet akár otthon is összeszerelhetnek a német Sensor Community által ajánlott alkatrészekből.
A Morgan Stanley 38 készüléket vásárolt dolgozói számára: Együttműködést folytatott a Levegő Munkacsoport a Morgan Stanley nagyvállalattal, mivel 38 készüléket rendeltek a dolgozóik számára, és lehetővé tették a Levegő Munkacsoport számára, hogy 2 összeszerelő workshopot tartson.
XI. kerületi óvodákban: 10 óvoda kapott levegőminőség-mérő készüléket a Levegő Munkacsoporttól, miután a szervezet a kerület által erre kiírt pályázatot megnyerte. https://www.levego.hu/kampanyok/levegominoseg-meres-ujbudan/.
Mérj a játszótereken - a tiszta levegőért: e "Citizen Science” (Lakossági tudomány) projekt eredményei:
A Levegő Munkacsoport 2020-ban Mérj a játszótereken - a tiszta levegőért elnevezésű projekt keretében olyan helyeken mérte a levegő minőségét, ahol a gyerekek sok időt töltenek. Ehhez az Atmotube Pro mobil mérőeszközöket kölcsönadták szülőknek.
Az egyik család a beltéri mérés elvégzése után úgy döntött, hogy kicserélik a bútorokat, mivel azok okozták a magas VOC-mutatót (illékony szerves vegyületek). más típusú, de mobil mérési gyakorlatot folytatnak a polgárok Budapest-szerte. https://www.lakossagimeresek.hu/en/
Háttérinformációk
Milyen koncentrációban veszélyes a levegőben lévő káros anyag? Hol találok hivatalos adatokat a magyarországi levegő állapotáról? http://levegominoseg.hu/hatarertek
Hivatalos levegőminőségi mérőállomások: http://www.levegominoseg.hu/automata-merohalozat
Hivatkozások
https://www.bbc.com/news/science-environment-58657224
https://www.eea.europa.eu/themes/air/country-fact-sheets/2021-country-fact-sheets/hungary
https://pm10.kormany.hu/download/6/80/22000/PM10%20besz
https://hungary.maps.sensor.community/#7/47.000/20.000
https://www.levego.hu/en/campaigns/clean-heating-for-the-healthy-living-lets-measure/
https://www.lakossagimeresek.hu/en/
https://sensor.community/en/sensors/airrohr/
https://merj-velunk.hu/beuzemeles/
https://www.youtube.com/watch?v=6UpxPvmiWs0
https://www.youtube.com/watch?v=iOSxbPXe4Sc&t=3s
https://www.levego.hu/en/other/lakossagi-meresek-regisztracio/
https://www.levego.hu/tanacsado-iroda/formanyomtatvanyok/
https://www.levego.hu/site/assets/files/5029/egetesszoroanyag_2014_0.pdf
http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/27/JEGYZ00501
https://www.levego.hu/sites/default/files/kiadvanyok/egetesszoroanyag_2014_web_0.pdf
https://www.levego.hu/sites/default/files/kiadvanyok/Ne_egesd_el_0.pdf
http://www.clean-heat.eu/de/aktivitaeten/infomaterial/download/danish-case-study-hu-15.html
https://www.levego.hu/tanulsagos-ugyek/mereggel-a-diderges-ellen
https://www.levego.hu/tevekenysegeink/belteri-levego/veszelyforrasok/a-butorzatban/
http://www.futsokosankampany.hu/mit-ne-egessunk#tartalom
https://www.levego.hu/kampanyok/tisztafutes/
https://www.levego.hu/hirek/2016/11/eleteket-ment-a-tisztabb-futes/
https://pm10.kormany.hu/hasznos-linkek
http://www.kalyha.hu/kapcsolat.html
https://epitesijog.hu/cikk-nezet/kemeny-letesitesenek-zemeltetesenek-szabalyai
https://www.levego.hu/kampanyok/levegominoseg-meres-ujbudan/