Főleg a gazdagokat támogatja a befagyasztott benzinár

Hétszer annyit költ üzemanyagra a magyar lakosság leggazdagabb 10 százaléka, mint a legszegényebb 10 százaléka, sőt többet költenek, mint a legszegényebb 40 százaléka összesen. Így a piaci árnál jóval alacsonyabban rögzített üzemanyagárral azok kapják a legtöbb támogatást az államtól, akiknek semmi szükségük nincs rá. Ezért haladéktalanul el kell törölni az árbefagyasztást, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját a korábbi szintre kell emelni, és az így keletkező többletbevételből érdemi segítséget nyújtani a rászorulóknak.

A világ számos országában, Írországtól Japánig, Lengyelországtól Szerbiáig úgy próbálnak küzdeni a magas energiaárak ellen, hogy rögzítik az árakat, illetve támogatást nyújtanak az energiavállalatoknak. Magyarországon is ezzel a módszerrel él a kormány. A KSH adatai viszont azt mutatják, hogy az üzemanyagra fordított összes háztartási kiadásnak mindössze 3 százalékát fizeti ki a lakosság legszegényebb 10 százaléka, miközben 22 százalékát a leggazdagabb 10 százalék.

Az üzemanyagra fordított háztartási kiadások százalékos aránya lakossági jövedelmi decilisenként 2018-ban
(1. decilis=legszegényebb 10%, 10. decilis=leggazdagabb 10%)
A Levegő Munkacsoport számításai a KSH Háztartási költségvetési és életkörülmények adatfelvételei alapján
 

Pogátsa Zoltán, a Levegő Munkacsoport elnökségi tagja elmondta: „Ami az üzemanyagárakkal most történik, azt a közgazdaságtanban perverz újraelosztásnak nevezik, hiszen növeli a társadalmi különbségeket és feszültségeket. Márpedig az OECD tanulmánya és más elemzések is azt bizonyítják, hogy minél nagyobbak a társadalmi egyenlőtlenségek, annál rosszabbul teljesít az ország gazdasága. Az árbefagyasztás helyett célzott támogatásokkal és a környezetkímélő közlekedési módok fejlesztésével kell segíteni a rászorulókat.”

Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke megállapította: „Az üzemanyagok árbefagyasztása éppen azokat a rétegeket részesíti előnyben, akik leginkább felelősek környezetünk állapotának romlásáért. Ezt jól szemlélteti, hogy a világ leggazdagabb egy százaléka kétszer annyi szén-dioxidot bocsát ki, mint a legszegényebb 50 százaléka.”

A Levegő Munkacsoport korábbi írása a témával kapcsolatban itt olvasható.

 

Hírfigyelő