A műszaki cikkekben
Műszaki cikkek
Probléma:
A műszaki cikkeket gyakran égésgátló vegyületekkel kezelik, ezek a brómozott szerves vegyületek a környezetben nehezen bomlanak le és felhalmozódnak az élőlényekben. Kutatások a hormonrendszert befolyásoló hatásukra találtak bizonyítékot, ami összefügghet rákkeltő, mutagén, reprotoxikus, a fejlődést, az idegrendszert károsító tulajdonságukkal.
Tippek:
Ezek a káros vegyületek mindig megtalálhatóak a háztartási porban. Ne vásároljunk feleslegesen műszaki cikkeket! A műszaki cikkeket mindig tartsuk távol a gyerekek szobájától, alvóhelyétől!
Fenntarthatóság:
Az égésgátló anyagok a gyártás, használat és a termék ártalmatlanítása során is a környezetbe kerülhetnek, ahol csak lassan bomlanak le, sőt egyes esetekben bomlásuk során az eredetinél is veszélyesebb anyagok képződnek.
Ventilátor
Probléma:
Az épületekben számottevő mennyiségű por gyűlik össze, amiben káros vegyületek, allergén anyagok vannak. Ventilátor használatával a port felkeverjük, ami fokozza ezek hatását.
Tippek:
A lakás hűtését igyekezzünk környezetkímélő módszerekkel megoldani. Családi házak esetén nagyon jó hatékonyságú az épület környékét árnyékoló vagy a falakra felfutó növények telepítése. A nyílászárok árnyékolásával, redőnnyel, spalettával is sokat tehetünk az alacsonyabb hőmérsékletért.
Fenntarthatóság:
A ventilátor használata elektromos áramot igényel, amelynek előállítása környezetterhelő.
Légkondicionáló berendezés
Probléma:
A légkondicionálók használatával viszonylag egyenletessé tehető az épületekben a hőmérséklet, de ennek komoly ára van. A jelentősen megnövekedő villanyszámla terheli majd pénztárcánkat, de az elektromos áram előállításának környezeti terheiről se feledkezzünk el! A belső térben a legnagyobb kockázatot a nem rendszeresen tisztított légkondicionálókban megtelepedő káros mikroorganizmusok okozzák, illetve az elpiszkolódott szűrők is ártanak a levegőminőségnek. A problémára a legionella-fertőzés hívta fel a figyelmet.
Tippek:
A lakás hűtését igyekezzünk környezetkímélő módszerekkel megoldani. Családi házak esetén nagyon jó hatékonyságú az épület környékét árnyékoló, vagy a falakra felfutó növények telepítése. Árnyékolással is sokat tehetünk az alacsonyabb hőmérsékletért.
Fenntarthatóság:
A légkondicionáló berendezés használata elektromos áramot igényel, amelynek előállítása környezetterhelő. A mérsékelt éghajlatú, fejlett országok lakói majd annyi energiát használnak manapság nyáron a házak hűtésére, mint a téli szezonban a fűtésre.
Porszívó
Probléma:
Bár használatával csökken a lakásban lévő káros anyagokat is tartalmazó por mennyisége, de eközben fel is keveri azokat, ami fokozza hatásukat. A hagyományos porszívókhoz képest kedvezőbbek a kisebb részecskéket is kiszűrő, úgynevezett HEPA (high-efficiency particulate air) szűrővel ellátott készülékek, bár egyes felmérések szerint ezek is növelik használat során a lakásban szálló por mennyiségét.
Tippek:
Ne porszívózzunk feleslegesen, olykor praktikusabb egy felmosás vagy a nedves portörlés. Porszívózás után szellőztessünk ki! A lakásban lévő szennyeződésekre allergiás emberek csak az allergének kiszellőztetése, leülepedése után jöjjenek a szobába. Fontoljuk meg a HEPA- szűrős készülékek alkalmazását. Minél kevesebb „porfogót” telepítsünk a lakásba.
Fenntarthatóság:
A porszívó használata elektromos áramot igényel, amelynek előállítása környezetterhelő.
Fénymásoló
Probléma:
A fénymásolók használata során számos káros anyag kerülhet a levegőbe, például: illékony szerves szennyezők, szálló por és ózon. A régebbi gépek bocsátják ki legnagyobb mennyiségben a mérgező ózont.
Tippek:
Fénymásolás során igyekezzünk biztosítani a megfelelő légcserét, a gépeket lehetőség szerint ne használjuk kis, rosszul szellőző helyiségekben. Különösen ne tegyünk fénymásoló gépet az otthonunkba. Felszerelhetők ózonszűrő berendezések is a fénymásolókra, azonban ezek karbantartásáról nem szabad megfeledkezni. Használat során hajtsuk le a fénymásoló tetejét!
Fenntarthatóság:
Csak a szükséges mértékben használjuk a fénymásolókat. Ezzel arra is ügyelünk, hogy ne termeljünk fölösleges papírhulladékot.