Bírósági ítélet a levegőminőség azonnali javítására kötelezi a brit kormányt

Haladéktalan intézkedésre kötelezte ítéletében a brit kormányt az ország Legfelsőbb Bírósága, hogy megóvja a lakosságot a szennyezett levegő ártalmaitól. A pert a Client Earth (Föld Ügyfél) nevű civil szervezet indította, amellyel a Levegő Munkacsoport már évek óta együttműködik annak érdekében, hogy az Európai Unió országaiban tisztább legyen a levegő.

A levegő szennyezettsége nem csak Magyarországon okoz komoly környezetvédelmi és egészségügyi problémákat. Európa jó néhány országa képtelen betartani a részecske-szennyezettségre és a nitrogén-dioxid koncentrációjára előírt határértékeket. A civil szervezeteknek így sok helyen kell a lakosság érdekei képviseletében azért küzdenie, hogy a kormányok végre hatékony intézkedésekkel csökkentsék a kibocsátást, és ezáltal javítsanak a levegő minőségén. Nagy-Britanniában a ClientEarth nevű nemzetközi környezeti jogvédő szervezet vállalta, hogy a jog eszközeit igénybe véve megpróbálja kikényszeríteni a helyzet megoldását. Öt évig tartó pereskedésük végére tehet pontot egy 2015. április végén hozott ítélet.

Az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága megsemmisítette a kormány terveit a határérték feletti légszennyezettség csökkentésére, elfogadva a Client Earth érvelését, hogy ezek a tervek a messzi jövőbe tolják ki az érdemi intézkedéseket. Egyúttal arra kötelezte a brit kormányt, hogy az év végéig új, sokkal hatékonyabb terveket fogadjon el. Az egyhangú döntés kiemelkedő jelentőségét az adja, hogy a bíróság egyértelműen kimondta: a szennyezéscsökkentő intézkedéseknek azonnaliaknak kell lenniük.

A választások után hamarosan felálló új kormánynak így az egyik első dolga az lesz, hogy – ezúttal már időhúzás és kivárás nélkül – kidolgozza a megfelelő intézkedéseket a lakosság egészségének megóvására, még akkor is, ha ehhez olyan lépéseket kell megtennie, amelyeket politikai okok miatt mindeddig nem vállalt (például dugódíjas rendszerek bevezetése, kiterjesztése, alacsony kibocsátású zónák kijelölése, egyéb gazdasági ösztönzők bevezetése).

A bíróság döntése beleillik abba az immár következetes brit és európai bírósági gyakorlatba, amely elismeri az emberek jogát a tiszta levegőhöz, és ennek biztosítását a mindenkori kormány feladataként fogja fel. Remélhetőleg ez az ítélet a magyar kormányt is ráébreszti arra, hogy a jogellenes és a lakosság egészségét romboló helyzeten a pusztán papírra vetett tervek és a tervek végrehajtásának folyamatos ígérgetése nem fog javítani. A légszennyezést csökkentő hatékony lépéseket azonnal, minden további halogatás nélkül végre kell hajtani.

dr. Bendik Gábor
környezetvédelmi szakjogász

Hírfigyelő