A Levegő Munkacsoport tevékenysége 2016 júniusában
A Levegő Munkacsoport tevékenysége 2016 júniusában
Minden hónapban rövid összefoglalót teszünk közzé az előző hónapban végzett munkánkról.
Közlekedés – Kezdeményeztük és vezető szerepet játszottunk a Jedlik Ányos Klaszter javaslatainak kidolgozásában a két- és háromkerekű elektromos meghajtású járművek elterjedésének ösztönzéséről szóló tervezett kormányhatározathoz. Kilencedikén és tizedikén részt vettünk az Elektromobilitás konferencián, amelyet a Jedlik Ányos Klaszter és a Közlekedéstudományi Egyesület rendezett a Budapesti Corvinus Egyetemen. A konferencia a tapogatózás jegyében telt, a kormányzati megszólalásokban bizonytalanság volt érezhető, bár elhangzottak hangzatos számok, azonban ütemtervről, a villanyautózás és a magyar gazdaság közötti kapcsolatról nem sokat lehetett hallani. Annál érdekesebb volt a KÖVET egyesület szervezésében az ELMŰ-ben megrendezett villanyautós konferencia, amin szintén részt vettünk. Részt vettünk a Jedlik Ányos Klaszter Közlekedési munkacsoportjának ülésén. Részt vettünk a IV. CNG&LNG (gázüzemű közlekedés) Konferencián és Járműipari Kiállításon Gödöllőn. (Vargha Márton)
Településfejlesztés, zöldfelület védelem, földvédelem – Megvitattuk a Védegylet szakmai képviselőjével és a Szindikátus főtitkárával a FŐKERT Zrt.-től kapott felkérésre adandó választ a Vörösmarty téri Gerbeaud teraszán álló balesetveszélyes platánfával kapcsolatban, majd megküldtük válaszunkat a FŐKERT Zrt. zöldfelület-fenntartási igazgatójának. A levél másolatát, mely a fakivágásokkal és a favizsgálatok szükségességéről általánosságban kinyilvánított véleményünket is tartalmazza, postáztuk az V. kerületi Önkormányzat jegyzőjének, valamint a Főpolgármesteri Hivatal Főjegyzőjének is.
A Budapest XIV. kerületi polgármester felkérése alapján bejelentkeztünk a Budapest XIV. kerület Öv utca–Szatmár utca–Miskolci utca–Erzsébet királyné útja által határolt területére készülő kerületi építési szabályzatának, valamint a Budapest XIV. kerület, Hungária körút–Kerepesi út–Ifjúság útja–Stefánia út által határolt területre készülő kerületi építési szabályzatának egyeztetési eljárásaiba.
A Budapest X. kerületi polgármester felkérése alapján bejelentkeztünk a Budapest X. kerület, Sárosi utca–Vasgyár utca–Vaspálya utca–Noszlopy utca által határolt terület kerületi építési szabályzatának, valamint a Budapest X. kerület Újhegyi út–Harmat utca–Hangár utca– ányató utca által határolt terület kerületi építési szabályzatának egyeztetési eljárásába.
Levelet intéztünk a Városliget Zrt. elnökéhez és vezérigazgatójához „Felkérés ökológiai kockázatelemzés elkészíttetésére a 20/2016. (VI. 10.) Főv. Kgy. rendelettel módosított Városligeti Építési Szabályzatról szóló 32/2014. (VII. 16.) Főv. Kgy. rendelet 2. § (4) pontja alapján” címmel, kifejtve azt a véleményünket, hogy a kockázatelemzés eredményétől kell függővé tenni a tervezett építmények engedélyezhetőségét.
Levelet intéztünk Tarlós István főpolgármesterhez a Városligeti Építési Szabályzatról szóló 32/2014. (VII. 16.) Főv. Kgy. rendelet 20/2016. (VI. 10.) Főv. Kgy. rendelettel való módosításával kapcsolatban, köszönetünket kifejezve a Fővárosi Közgyűlésnek, amiért a rendeletet az általunk javasolt azon kiegészítéssel fogadta el, amely lehetővé teszi, hogy a tervezett beépítések engedélyezhetőségét a településökológiai vizsgálat eredményétől függően bírálják el.
A Budapest X. kerületi polgármester felkérése alapján bejelentkeztünk a Budapest Főváros X. kerület, Keresztúri út–42844 hrsz. és annak meghosszabbított telekhatára – Rákos patak –42753 hrsz.-ú telek mentén húzódó belterületi határ által határolt terület kerületi építési szabályzatának egyeztetési eljárásába.
Részt vettünk a Budapest XI. kerületi Önkormányzat Gazdasági Bizottságának ülésein.
Tárgyalást folytattunk a Finta Stúdióban a XIII. kerületben tervezett Göncz Árpád Városközpont építési terveiről a Finta Stúdió és a HB REAVIS képviselőivel a Vizafogó lakótelep lakosságának érdekeit képviselve. (Schnier Mária)
Fák éve projekt – Elkezdődött a projekt tervezése, kidolgozása, a fő irányok kialakítása.
A Greenpeace a Levegő Munkacsoporttal és a Ligetvédőkkel együttműködve felhívást tett közzé, hogy minél többen írják alá a levelet a Fővárosi Közgyűlés képviselőinek, kérve őket, hogy a ne szavazzák meg azokat az előterjesztéseket, amelyekkel Városliget és a Római-part fáinak elpusztításához járulnának hozzá. A felhívás eredményeként mindössze 20 óra leforgása alatt 4613-an írtak a Fővárosi Közgyűlés képviselőinek, felhívva őket, hogy védjék meg a Városligetet és a Római-partot!
Június 6-án az említett civil szervezetek sikeres villámcsődületet (video itt, képek itt) rendeztek a Keleti pályaudvar előtt a fővárosi fák védelmében. A látványos megmozduláson több százan vettek részt. Ezt megelőzően pedig az aktivisták Budapest számos pontján fákra kötözött plakátokkal hívták fel az emberek figyelmét a Városliget megvédésének fontosságára.
Részt vettünk a városligeti Királydombon a Budapest fáit védő civil szervezetek egyeztető találkozóján. (Szegő Judit, Horváth Zsolt) )
Uniós ügyek – Részt vettünk a „Hogyan reformáljuk meg az Európai Uniót?” konferencián az Európa Pontban. (Lukács András)
Jogi ügyek – A lakossági környezeti tanácsadó iroda jogi természetű ügyeiben segítettünk. Pályázatírás előkészítésében segédkeztünk, ezekkel kapcsolatos megbeszéléseken vettünk részt. Javaslatot készítettünk a kéménysepréssel kapcsolatos jogszabályok módosítására az illegális tüzelés visszaszorítása érdekében. Javaslatot dolgoztunk ki a kormányhivatalok számára az illegális égetések visszaszorítás érdekében. Adatkérést írtunk az FM-nek a légszennyezés határon átterjedő hatásairól szóló tanulmány kiadása érdekében. Finomítottuk és befejeztük a kerületi önkormányzatoknak szóló parkolási javaslatot. (Bendik Gábor)