Nemzetközi workshop a közösségi kezdeményezések városi környezetet alakító szerepéről

Budapest, 2024. április 24. - „A mindennapjaink részévé vált az éghajlati válság, nincs időnk kizárólag a döntéshozókra várni, a kis közösségeinkben kell kezdenünk a változást” – hangzott el a Levegő Munkacsoport által szervezett workshopon 2024. április 24-én Budapesten a Bolygóban. A „Zöld jogok a fenntartható jövőért – erősítsük a társadalmi részvételt az EU éghajlatvédelmi céljainak elérésében” című projekt részeként tartott rendezvényen az előadók hazai és külföldi jó példákat mutattak be olyan közösségi és önkormányzati kezdeményezésekről, amelyek élhetőbbé teszik a településeket.

Az önmagában is kiváló civil kezdeményezésként működő Bolygó Közösségi Tér rövid bemutatkozása után Sain Mátyás, a Főpolgármesteri Hivatal Társadalmi Együttműködési Osztályának munkatársa mutatta be a Fővárosi Önkormányzat közösségi részvételi programját, a civil szervezetekkel fenntartott együttműködését és azokat az eszközöket, amellyel a lakosságot bevonják a döntéshozatalba (közösségi költségvetés, közösségi tervezés, közösségi gyűlések). Ezután Rádai Dániel, Józsefváros alpolgármestere következett, aki rengeteg képpel illusztrálta, hogy Budapest 8. kerületében hogyan teszik emberközelivé és zöldebbé a közösségi tereket a lakosság bevonásával. Az előadás kiválóan érzékeltette, hogy akár kis változásokkal – mint egy kerítés áthelyezése vagy egy utcasarok átalakítása – nagyon látványos eredményeket lehet elérni egy nagyvárosban. Veress Luca, a jarokelo.hu honlapot működtető civil szervezet munkatársa az internetes problémabejelentő rendszer működéséről és eredményeiről tartott előadást, kiemelve azokat a kezdeményezéseket, amelyek élhetőbbé tettek egy-egy városi területet. Vincent Liegey, a Cargonomia részéről a teherbringa-kölcsönzési rendszerüket és egészséges élelmiszer-kiszállítási tevékenységüket hozta példaként arra, hogy miként lehet az életmódunkat úgy átalakítani, hogy fenntarthatóvá váljon. Végezetül a Levegő Munkacsoport mutatott be nemzetközi és hazai jó gyakorlatokat a már történelmivé vált bogotai és koppenhágai példától a több évtizede tartó valenciai „zöld forradalmon” át egészen a kisebb léptékű, fenntarthatóságot szolgáló ötletekig, mint a közösségi hűtők, a ”nulla hulladék” csoportok vagy a repair cafék.

Az angol nyelven tartott rendezvényen készített képgalériánk itt tekinthető meg.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. A projekt során kifejtett vélemények azonban kizárólag a szerzőké, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

 

Hírfigyelő