A Levegő Munkacsoport hosszabb ideje javasolja az épületek „forgalmi engedélyének” bevezetését. Vagyis azt, hogy hasonlóan a gépjárművekhez, rendszeres időközönként kerüljön sor az épületek műszaki vizsgájára, így biztosítva az élet- és vagyonbiztonságot fenyegető hibák, pazarlások garantált kijavítását illetve megelőzését. A javaslattal kapcsolatban sok egyetértő véleményt kaptunk, de voltak kétkedők is. Néhányan megkérdezték, hogy az épületek energiatanúsítványa miért nem elegendő? Mások pedig a tulajdonosok szerény anyagi lehetőségeire emlékeztettek.
Értelmezésünk szerint a műszaki vizsga nemcsak azt jelentené, hogy kapna a ház egy szakvéleményt a főbb szerkezetek állapotáról (bár sok esetben már ez is előrelépés lenne). A szerkezetek, gépészeti berendezések, vezetékek vizsgálata mellett az anyag a sürgős, az 1-5 éven belüli és a később elvégzendő javításokat, korszerűsítéseket is tartalmazná. A tulajdonosokat, a hiba jellegétől függően, vagy köteleznék a megadott határidőn belüli kiküszöbölésre, vagy tájékoztatnák a felújítások, korszerűsítések előnyeiről (költséges javítások megelőzése, megtakarítások az üzemeltetés során stb.). A dokumentumban, magától értetődően, a teljes épület energetikai tanúsítványa is benne lenne.
Az előző rendszerben az építőipar kapacitásait szinte teljesen lekötötték az új építések. A meglevő épületállomány azonban a rendszerváltás után sem került lényegesen jobb helyzetbe. Ezzel szemben a régi tagországokat annyira megrázta a hetvenes évek elején az olajválság, az energiadrágulás, hogy az épületek korszerűsítése, energetikai racionalizálása folyamatosan napirenden van. Ausztriában és Németországban most házhoz menő, kedvezményes tanácsadást is bevezettek, amelynek eredményeképpen a háztartások további 15-18% vizet illetve energiát tudnak megtakarítani.
Nálunk is vannak hasonló jó tapasztalatok. A FŐTÁV pályázatának bemutatóján a műszaki végzettségű közös képviselő arról beszélt, hogy egyes lakásokban, a személyes tanácsadás eredményeképpen, a rezsit 50 százalékkal (!) sikerült leszorítani, pusztán a szokások megváltoztatásával. Az energiaracionalizálás, korszerűsítés iránti érdeklődést mutatja egy másik példa: tíz évvel ezelőtt egy békési településen két hónap alatt 40 ezerszer tekintették meg Rácz Zoltán építész felújítással kapcsolatos ismertetőjét. A 10 részes anyag most a http://zoldtars.hu/ honlapon is hozzáférhető.
Szakszerűen végzett, indokolt korszerűsítésekkel a tulajdonosok nem kerülnek anyagi hátrányba a patópálokkal szemben. Természetesen a finanszírozást, a Nyugaton folyamatosan jelen levő, kedvezményes hitelkonstrukciókat most kell kidolgozni hosszú távra, kiszámíthatóan.
A kormány bejelentette, hogy a 2014-től bejövő uniós támogatásokat elsősorban gazdaságélénkítésre szánja. Egy jól működő hitelkonstrukció iskolapéldája lehetne az olyan gazdaságélénkítésnek, amely egyidejűleg az energiamérlegünket és a lakhatási költségeket is kedvezően befolyásolná.
Az alábbiakban pontokba gyűjtöttük az épületek vizsgája mellett szóló legnyomósabb érveket:
- Az ingatlan vásárlásakor a gondos vevő nemcsak a fürdőszobacsempe mintázatára és a várható rezsiköltségekre kíváncsi, hanem azt is számításba veszi, hogy a közös tulajdonú szerkezetek milyen állapotban vannak, kell-e a jövőben komolyabb összegeket a javításukra költeni. Ilyen információk azonban nehezen beszerezhetők, ha nincs vizsgája az épületnek.
- A karbantartás, a kisebb hibák felismerése, azonnali kijavítása, megkímélheti a tulajdonosokat a halasztásokból adódó, nemegyszer hatalmas károktól.
- Egy épület energetikai korszerűsítése adott esetben sokkal hatékonyabban és gazdaságosabban végezhető el, mint albetétenként a különféle megoldások.
- A rejtett hibák miatt sokszor kénytelenek vagyunk mások helyett fizetni, vagy balesetveszélynek vagyunk kitéve.
- Az épületekben található berendezések, szerkezetek áttekintése, használatuk módjának pontos ismerete esetén komoly energiamegtakarítást tudunk elérni, illetve növekedhet az élettartamuk.
További érveink nem forintosíthatók közvetlenül, azonban az előnyökből közvetve mindannyian részesülünk:
- A szép környezet vonzza a látogatókat, a turizmust a településre.
- A külföldi befektetők számára általános kulturáltságunkat tükrözi az épületek műszaki állapota, ápoltsága.
- A nagyobb arányú felújítás fajlagosan jóval olcsóbb, mert a folyamatosan bővülő szakmai tapasztalat mellett a méretgazdaságosság is fontos költségtényező.
- Ha értéknek tartjuk a múltunkat, akkor ne csak a hivatalosan védett örökségeinkre, hanem egy-egy városrész karakterére is vigyázzunk.
- Nem mindegy önbecsülésünk szempontjából sem, hogy esténként milyen állapotú épületbe térünk haza.
Beliczay Erzsébet
elnökhelyettes