A rossz levegő évente 12 800 ember korai halálát okozza Magyarországon. Ez ösztönzi a légszennyezettség-mérő hálózat kialakítását, mely legnagyobb hatását szemléletformálása révén érheti el.
A projekt részletes leírása: Magyarország légszennyezettség-mérő hálózatának fejlesztése aktív állampolgárokkal A mérőhálózat segítségével pontosabb képet kapunk a légszennyezettségről (PM10 és PM2.5 mérettartományú szállópor) lokálisan, és még jobban megfigyelhetőek a települési, az országos és Európára is kiterjedő trendek, légköri események. A mérőhálózat a projekt segítségével a lakosság kezébe kerül, így saját közreműködésükkel követhetik a lakóhelyük levegőminőségétnek alakulását.
- Összeszerelő workshop megtartása a Magnet Közösségi Házban, melyre előre jelentkezett, összeszerelést megtanulni óhajtó, leginkább budapesti lakóhellyel rendelkező embereket várunk, de az esemény nyitott, a Magnet Közösségi Ház által hirdethető.
- Közösségfejlesztés 1: a légszennyezettség-mérő készülékek tulajdonosai az összeszerelést közösen, egy workshop keretében valósítják meg, ilyen alkalmakkor jó hangulatú, felelős emberek találkozója alakul ki, majd a résztvevőkből úgy jön létre a hálózat, hogy levelezőlistán tartják egymással a kapcsolatot, így mindig értesülnek, értesíthetőek a városban tapasztalt váratlan légszennyezettségi helyzetekről, illetve azok okáról egymást a helyszínről értesíthetik. A levelezőlistára minden műszerrel rendelkező felkerül, azok is, akik az összeszerelő workshopon kívül szerezték meg a műszert és a beüzemelést akár segítségünkkel, akár anélkül végezték. Célcsoport főleg a magyarországi 18 évesnél idősebb része, közülük a tudatos/ környezettudatos/egészségtudat
os, leginkább gyermeket nevelő lakosság. A műszerrel rendelkezők számára elvárás és természetesen kialakuló igény is, hogy szűkebb-tágabb környezetükben terjesszék a légszennyezésmérő készülék létezésének hírét, valamint hasznosságát, és a lehetőségét annak megfizethető megvásárlására és egyszerű összeszerelési és beüzemelési módjára. Ennek követésére ajánlási rendszert dolgozunk ki. A célcsoport elérése főleg az interneten megtalálható fórumainkon valósul meg, a facebook oldalunk éves elérése két és félmillió ember, valamint a célzott hirdetések széles körben megjelennek. További elérések a kitelepedések alkalmával: autómentes napok, fesztiválok. - Közösségfejlesztés 2: egy németországi alapítvány munkatársai 1 alkalommal a pályázat megvalósítási időszakában személyesen is ellátogatnak egy összeszerelő workshopra
- Facebook oldalunkon minden összeszerelő workshop meghirdetésre kerül, majd az összeszerelő workshopon készül fotó, rövid videó, valamint az eredmények is megjelennek.
- Blog oldalunkon a projektidőszak végén egy blog bejegyzés jelenik meg, mely beszámol a projektről és annak eredményeiről, térképes lefedettségi információval.
- Együttműködések a projekttel kapcsolatban: - Magnet Közösségi Házzal, ami helyszínéül szolgál a programnak, - németországi Luftdaten, Open Knowledge Foundation alapítvánnyal, mely az ötletgazda, és az egész Európát lefedő térképhálózat internetes működtetője, melybe a magyarországi mérőműszerek mind csatlakoztathatóak.
Magyarországon a települések levegőminősége rendszeresen meghaladja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által előírt egészségügyi határértéket. A rossz levegő évente 12 800 ember korai halálát okozza, és jogi eljárások folynak egyrészt Magyarországgal szemben, másrészt magyarországi környezetjogászok is felhívják a figyelmet erre a súlyosan egészségkárosító helyzetre: https://www.levego.
A mérőműszerek tulajdonosai, az a főleg a magyarországi 18 évesnél idősebb tudatos/környezettudatos/egészségtudat
A Levegő Munkacsoport a környezetvédelem területén tevékenykedik. Irodánk munkatársai kizárólag közösségi közlekedéssel és kerékpárral járnak be az irodába, újrahasznosított papírt, víztakarékos csapokat és környzetbarát égőt használunk az irodában. Több nemzetközi szervezet tagjai vagyunk (EEB - European Environmental Bureau, GBE – Green Budget Europe, T&E – Transport &Environment; HEAL – Health and Environment Alliance, CAN – Climate Action Network Europe). A környezetvédelem területén az állampolgári részvétel lehetőségeinek bővítésére, a nyilvánosság, a közvetlen demokrácia megerősítésére, a tájékoztatás és a tájékozódás szabadságának minél szélesebb körű megteremtésére törekszünk. Folyamatosan működtettük ingyenes lakossági környezeti tanácsadó irodáját, melynek keretében 2015-ben 1409 lakossági kérdéssel foglalkoztunk, többek között az energiahatékonyág területén. A levegőszennyezés témájában több projekt keretében végeztünk lakossági szemléletformáló tevékenységet, illetve igyekeztünk a döntéshozókat is meggyőzni arról, hogy mielőbbi hatékony intézkedések valósuljanak meg. Számos levelet és javaslatot írtunk, magas szintű megbeszéléseket kezdeményeztünk – mindeközben folytattunk munkánkat a fenntartható területhasználat és a zöldterület-védelem érdekében. Számos szabályozási terv módosításban és közigazgatási eljárásban vettünk részt ügyfélként, szükség esetén fellebbeztünk, illetve bírósághoz fordultunk a környezet és a lakosság ügyeiben.