A Levegő Munkacsoport tevékenysége 2023 novemberében
Minden hónapban rövid összefoglalót teszünk közzé az előző hónapban végzett munkánkról.
Tiszta Városok Kampány (CCC) – A parkolás témájával vettünk részt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) programján, melyen külföldi művészeti oktatók részvételével social design technikával kerestük a megoldást a hazai parkolási problémákra. A korábban a Lánchíd autómentességének védelmében létrejött, 18 civilszervezetet felölelő kezdeményezés folytatásáról egyeztettünk annak érdekében, hogy tevékenységünket más témákra is kiterjesszük. A Tiszta Városok Kampány több online találkozóján vettünk részt.
Corvinus Egyetemről szakdolgozó hallgatóval egyeztettünk a budapesti aktív közlekedési módok témájában. (Szegő Judit)
Közleményt adtunk ki arról, hogy a nemzetközi és az eddigi hazai tapasztalatok alátámasztják Lázár János miniszternek a napokban kifejtett álláspontját, amely szerint hasznos lenne a dugódíj bevezetése, illetve a parkolási díjak emelése, mivel ezek hatására „az emberek áttérnek a tömegközlekedésre és tisztábbak a nagyvárosok.”
Az egész fővárosra jellemző a kevés zöldfelület és az, hogy egymás hegyén-hátán autók parkolnak. Ennek tragikus következményeit és a megoldás felé vezető utat mutatja be Józsefváros példáján a Levegő Munkacsoport új videója.
Személyes megbeszélést folytattunk Berlinben Dietmar Oeligerrel, a European Climate Foundation közlekedési témákért felelős igazgatójával.
Részt vettünk a Fővárosi Településterv egyeztetésén, amelyet a civil szervezeteknek tartottak. Részt vettünk a „Tök jó, de ne itt! – Városfejlesztési dilemmák Józsefvárosban” című konferencián.
Aktívan részt vettünk a Fővárosi Önkormányzatnál a Zöld Budapest Munkacsoport ülésén. (Lukács András)
Éghajlatvédelem – „A magyar társadalom aggódik az éghajlatváltozás hatásai miatt, a többség ismeri a szükséges egyéni és társadalmi intézkedéseket, a cselekvés mégis késik” – talán így lehetne összefoglalni a Levegő Munkacsoport által készített nemzeti jelentés legfontosabb tanulságát. Szervezésünkben először óbudai diákok, majd a Budapesti Nemzetközi Brit Iskola (BISB) számos különböző országból érkező tanulója és oktatója beszélgetett a legégetőbb környezeti és éghajlati problémákról.
Uniós költségvetés, államháztartás – Részt vettünk a „Lehetőségek és kihívások a környezeti-gazdasági számlák ökoszisztéma-számláinak hazai kialakításában” című online kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Budapesti Corvinus Egyetem és az MKT Környezetgazdaságtani Szakosztálya szervezett. Berlinben megbeszélést folytattunk Florian Zerzawyval, a Német Zöld Költségvetés Szövetség energiapolitikai vezetőjével. Ljubljanában részt vettünk a uniós támogatásokról szóló nemzetközi projektünk kétnapos tanácskozásán, ahol a projekt eredményeit és a további együttműködés lehetőségeit vitattuk meg. Részt vettünk egy webináriumon, a „szennyező fizet” elv alkalmazásáról és a környezetileg káros támogatásokról szóló tanulmányt vitattunk meg. Előadást tartottunk a T&E webináriumán, amelynek témája a 2024-i európai parlamenti választások voltak. Aktívan részt vettünk a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv Monitoring Bizottság ülésén.
Vajda Zoltánnak, az Országgyűlés Költségvetési Bizottsága elnökének felkérésére kérdéseket juttattunk el részére, amelyeket feltehet Varga Mihály pénzügyminiszter meghallgatásakor. Kérdéseink egy részét feltette a bizottsági elnök az ülésen. (Lukács András)
Tanácsadó iroda – A Tanácsadó Irodához fordulók száma megnövekedett az égetéssel, főleg fűtéssel kapcsolatban, általában szomszédjukkal kapcsolatos füstölés problémával keresték a Levegő Munkacsoportot. Jellemzően a járási hivatalhoz irányítottuk őket mint levegővédelmi hatósághoz, ha a személyes kommunikáción már túl voltak az adott szomszéddal, s az nem vezetett eredményre. (Szegő Judit)