A Levegő Munkacsoport tevékenysége 2022 januárjában
Minden hónapban rövid összefoglalót teszünk közzé az előző hónapban végzett munkánkról.
Levegőminőség-védelem – A „Mérj velünk!” kampány folytatódik, 200 mérőműszert biztosítunk ingyen iskolák számára. Ebben a hónapban ismét sokan kerestek meg minket a szomszédjukban tapasztalt hulladékégetés miatt. Az orosz ERA Alapítvánnyal közös projekt keretében kiértékeltük a decemberi Levegőminőség Séta eredményeit. A Fővárosi Önkormányzat, BKM és HUMUSZ Egyesülettel közös kampányba kezdtünk a lakossági hulladékégetések ellen. Részt vettünk a Fővárosi Önkormányzat „A levegőminőség javításának lehetőségei a fővárosi agglomerációban” című konferenciáján. (Szegő Judit)
Közlekedés – Folytattuk tevékenységünket a Tiszta Városok Kampány keretében, előkészítettük az elkövetkező hónapok teendőit. Miután már január 7-én bekövetkezett az idei első halálos közlekedési baleset Budapesten, a Levegő Munkacsoport – a Cargonomia, a Kávézz a helyszínelővel, a Közlekedő Tömeg, a Magyar Közlekedési Klub, a Sétáló Budapest és a Város és Mobilitás Intézet és a Velo Budapest támogatásával – petíciót indított a „közúti rendszerváltásért”. A Budapest VII. kerületi önkormányzattal közösen internetes felmérést indítottunk a közautózással kapcsolatos attitűdök feltárására. Az eredmények közreadása januárban nagy érdeklődést keltett, például megjelent a Telex.hu-n is. Előadást tartottunk a CEU-n a városi közlekedésről. (Vargha Márton)
Településfejlesztés, zöldfelület védelem, földvédelem – Január 21-én elküldtük a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi, Hulladékgazdálkodási és Bányafelügyeleti Főosztálynak a LÁNG NEGYED (XIII. kerület Váci út–Turbina utca–Esztergomi út–Vizafogó utca által határolt terület) fejlesztésének előzetes vizsgálati dokumentációjával kapcsolatos észrevételeinket. A tervezett fejlesztést épületeinek tömege, forgalomkeltés, a környező lakóépületek lakóinak életminőségére gyakorolt hatása, látvány, tájesztétikai megjelenés szempontjából elemeztük. Túlzottnak tartottuk a beépítést, amely a tervezési terület Esztergomi úti oldalán, a Vizafogó út, vagyis a Rákos patak felőli részen 3 db 65 méter magas lakótoronnyal indulna, és csak mérsékelten csökkenő magasságú, nagy terjedelmű épülettömbökkel folytatódna a Turbina utca felé. A Váci út felőli részen 4 db 65 méter magas irodatoronnyal indulna a Rákos patak irányából, és enyhén mérséklődő magasságcsökkenéssel folytatódna a megőrzendő műemléki épületek felé. Megjegyezzük, hogy a dokumentációban büszkén felértékelt zöldterület-létesítési terv csak az épületegyüttes belső részén érvényesülne, a hatalmas, jelentősen alápincézett épülettömbök tájesztétikai látványát nem befolyásolná. Kifogásoltuk, hogy a tervezett fejlesztés nem vette figyelembe sem a Váci út jelenlegi, sem az Esztergomi út várható hatalmas gépjárműforgalmát, sem az AGORA irodapark várható forgalomkeltését ezeken az utakon. Ebből az okból is értelmetlennek tartottuk a tervezett létesítmény által „keltett” forgalom hosszadalmas, elméleti tervezgetését. Figyelemre méltónak tartottuk, hogy a várható zajterhelés miatt viszont a tervezett létesítmény védendő belső tereit passzív akusztikai védelemmel tartanák szükségesnek ellátni. Szükségesnek tartottuk környezeti hatásvizsgálat szempontjainak megállapítását és a tervezett létesítmény méreteinek jelenős csökkentését. A véleményezést megküldtük a XIII. kerület főépítészének is.
Január 25-én megküldtük a XI. kerületi főépítésznek és a Településrendezési és Településképi Osztály vezetőjének Újbuda új Integrált Településfejlesztési Stratégiájával kapcsolatos észrevételeinket. Ehhez alapul vettük Újbuda Településfejlesztési Koncepciójának 2021 végén lefolytatott partnerségi egyeztetését. A Stratégia szempontjából lényegesnek tartottuk a klímavészhelyzet figyelembevételét, melynek jegyében az Önkormányzat feladata a fejlesztési célok ilyen szempontú felülvizsgálata kell legyen. Újra hangsúlyoztuk, hogy nem tartjuk célszerűnek a kerületben a területhasználat növelését, csak abban az esetben, ha az zöldterület, zöldfelület növelését jelenti. Megemlítettük a Budafoki úti barnamezős területek lakóparki fejlesztésének várható forgalomnövelő hatását. Javasoltuk, hogy az önkormányzatok beleszólási lehetősége csökkenésének ellensúlyozásaképpen Újbuda Önkormányzata folytasson tárgyalásokat a beruházókkal a fejlesztések zöldterületeinek növeléséről, utcai fasorok létesítéséről. (Észrevételünkben említettük, hogy a Levegő Munkacsoport a BudaPart fejlesztési igazgatójával való, három-négy évvel ezelőtti megbeszélésein már elért sikereket ilyen értelemben…) Javasoltuk az OTÉK tetőkertek zöldfelületi arányba való beszámíthatóságára vonatkozó előírásának mellőzését a kerületi szabályozási tervekben. (Schnier Mária)
Uniós költségvetés, zöld államháztartási reform – Részletes elemzésünkben megállapítottuk, hogy feltehetően nem felel meg az uniós jogszabályoknak és célkitűzéseknek a Partnerségi Megállapodás (PM) tervezete, amelyet a kormány a tavalyi év végén nyújtott be az Európai Bizottságnak – állapította meg a Levegő Munkacsoport. A PM és a kapcsolódó operatív programok elfogadásával indulhatna meg a több mint 9000 milliárd forintot kitevő 2021-27. évi uniós felzárkóztatási támogatások kifizetése a magyar kormány felé. Vagyis Magyarország csak akkor juthat hozzá ezekhez a pénzekhez, ha a Bizottság elfogadja az említett dokumentumokat.
Palkovics László innovációs és technológia miniszternek írt levelünkben azt kértük, hogy ne támogassa a magyar kormány a földgáz és az atomenergia fenntarthatóvá nyilvánítását! Ezt kéri a Levegő Munkacsoport. Mind a földgáz, mind az atomenergia támogatása ugyanis hosszú évtizedekre veszélyes és gazdaságtalan, az éghajlatváltozást fokozó energiatermelést betonozna be és elvonná a forrásokat az energiahatékonysági és megújuló energiás beruházásoktól.
A CAN Europe szervezésében megbeszélést folytattunk Diederik Samsonnal, Frans Timmermans uniós biztos kabinetfőnökével.
Részt vettünk a CAN Europe tanácskozásán az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréről.
Egyenkénti egyeztetést folytattunk az uniós költségvetési projekt összes partnerszervezetével.
Előadást tartottunk az ÉTOSZ-nak. (Lukács András)
Éghajlatvédelem – Részt vettünk a CAN Europe által szervezett workshopon, amelyen előadást is tartottunk. (Wende Rebeka)