A Levegő Munkacsoport tevékenysége 2020 novemberében

Minden hónapban rövid összefoglalót teszünk közzé az előző hónapban végzett munkánkról.

 

Levegőminőség-védelem – Jelentős sajtóvisszhangot váltott ki a Levegő Munkacsoport döntése, hogy nem veszi át a Budapestért Díjat, mert nem tapasztal érdemi javulást a főváros levegőminőségében.

Az új együttműködésben, melyben a Fővárosi Önkormányzattal és az FKF-fel közösen lép fel a Levegő Munkacsoport a lakossági hulladékégetés ellen, elkészült a plakát.

Elindult a Levegő Munkacsoport új projektje „Tiszta fűtés, rendes ház” címmel, amely során mérőműszerek terjesztését segítjük elő, hogy ezzel is szemléletet formáljunk a rossz minőségű tüzelőanyagok használatával, illetve az illegális égetésekkel kapcsolatban. Elkészült a projekt honlapja, valamint a Tanácsadó Iroda is felveti a tanácskérőknek az új lehetőséget: bekapcsolódni egy nemzetközi levegőminőség-mérő hálózatba megfizethető áron.

Több egyeztetést folytattunk a levegőminőség-méréseinkkel kapcsolatban, egyebek mellett egy dán szakértővel is.

(Szegő Judit)

 

Közlekedés – Budapesti közösségi tervezési megbeszélésen vettünk részt, ahol arról volt szó, hogy a budapesti részvételi költségvetésből milyen közlekedési levegőszennyezés-csökkentési projektre érdemes költeni. December végéig várnak további javaslatokat a www.otlet.budapest.hu honlapon, közlekedési javaslatot a Zöld Budapest témakörben lehet tenni. A T&E több szemináriumán vettünk részt, melyeken arról volt szó, hogy a tölthető hibrid személygépkocsi mennyire méltó arra, hogy alacsony kibocsátásúnak tartsuk, és az akkumulátoros személygépkocsikhoz hasonlóan támogassuk.

Részt vettünk a Magyar CIVINET által szervezett fórumon a közösségi közlekedés aktuális trendjeiről és kihívásairól.

A Nagykörút emberközpontú újratervezését sikerrel kezdeményező civil és szakmai összefogás újra levelet írt a főpolgármesternek. Azt kérték Karácsony Gergelytől, hogy a Pesti alsó rakpart teljes felújítása után ne a várost a folyójától elválasztó autóutat, hanem a Dunaparthoz méltó korzót hozzanak létre. Több civil szervezet pedig azt is kérte, hogy a téli időszakban is minden hétvégén nyissák meg a városlakók számára a pesti alsó rakpartot.

Folytatódott Fővárosi Önkormányzat és a Magyar Kerékpárosklub közös szervezésű rendezvény sorozata, melyen több alkalommal on-line vettünk részt, a téma: Budapest zöld fejlesztése.

Petíciót indítottunk a parkolási díjfizetés visszaállításáért. (Vargha Márton)

 

Településfejlesztés, zöldfelület védelem, földvédelem – November 2-án részt vettünk a Budapest XI. kerületi Önkormányzat Főépítészi Igazgatósága, valamint Településrendezési és Településképi Osztálya által rendezett, Újbuda Településfejlesztési koncepciójának tervéről szóló online konferencián. Hozzászólásomban az építési övezetek zöldfelületi arányának növelését és ebben a tekintetben az OTÉK előírásainak szigorítását javasoltam, a klímahelyzet miatt várható jelenségekre hivatkozva. November 6-án megküldtük Schreffel János főépítész-igazgatónak, és Bódis Csaba osztályvezetőnek a konferencián előadott állásfoglalás rendszerezett kifejtését.

November 17-én megküldtük a XI. kerület fás szárú növények védelméről alkotott rendeletével kapcsolatos észrevételeinket a Környezetvédelmi Osztály vezetőjének.. Az észrevételek egyik fő témája a rendelet 7. számú mellékletének kritikája volt, amely fapótlásként bizonyos arányban elismeri a gyepszintű növényzetet is. A fapótlás pénzbeli megváltási lehetőségének felhasználására is szigorítást javasoltunk. Emellett méltattam a rendelet alapos rendszerezettségét.

November 18-án megküldtük a XII. kerület fás szárú növények védelméről szóló rendeletével kapcsolatos észrevételeinket a Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Irodájához. A rendelet erényeként méltattuk, hogy kitér az eredeti altalajjal közvetlen összeköttetésben álló termőtalaj fontosságára, valamint a fakivágási tervek kérelmezéséhez benyújtandó, a kivágásra esetleg engedélyezhető fa növényzeti környezetének szakszerűen megtervezendő megvédésére. Fontosnak tartottuk azonban az építési tevékenység fakivágás indoklásaként való törlését és a vagyonvédelmi ok kivizsgálásának szükségességét.

November 24-én részt vettünk a Budapest XVIII. Kerületi Önkormányzat meghívására a Pestszenterzsébet, Pestszentimre 2014-2020. Integrált Településfejlesztési Stratégiájának felülvizsgálatáról szóló, az Épített és Természeti Környezet Munkacsoport online konferenciáján. Hozzászólásunkban kiemeltük a lakóterületek zöldfelületének fontosságát, és vitattuk a parkolófelületek növelésének állítólagos szükségességét, valamint a személygépkocsi-használat támogatásának elvét.

Helyszíneltünk az Újbudai Humán Szolgáltató Központ udvarán tapasztalható, felesleges fakivágás miatt, és ezzel kapcsolatban levelet írtunk Bakai-Nagy Zita környezetvédelemért felelős alpolgármesterhez.

Orosz Anna településfejlesztésért felelős alpolgármesterhez levelet írtunk a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa október 15-ei határozatában szereplő, Őrmezői lakótelep melletti P+R parkolók bővítése, valamint az Etele téri távolsági buszparkoló Őrmezői lakótelepre való helyezésének terve miatt, mellékelve a határozat szövegét. A polgármester figyelmét is felhívtuk e határozat Újbudát érintő pontjaira, mellékelve a határozat szövegét. (Schnier Mária)

 

Éghajlatvédelem – Részt vettünk a Nemzeti Energia- és Klímatervek (NEKT) összefoglaló (országok közt összehasonlító) elemzésének. Elkészült az erre a célra fejlesztett kalkulátorral egy elemzés Magyarország és a többi négy résztvevő ország lehetséges jövőképeiről, ezt véleményezte a Levegő Munkacsoport. (Szegő Judit)

 

Uniós költségvetés – Folytattuk az uniós költségvetéssel kapcsolatos projektünket, rendszeresen egyeztettünk a partnerekkel, folytattuk a tanulmányok készítését. Egyeztetést folytattunk a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alapról az Európai Bizottság illetékeseivel. A CAN Europe közgyűlése keretében részt vettünk az uniós költségvetéssel kapcsolatos webinárumokon. Részt vettünk a Civil Society Europe több ülésén, ahol az uniós pénzek és a társadalmi részvétel volt a téma. Részt vettünk a Budapest Kör ülésén, ahol Jávor Benedek tartott előadást. Részt vettünk az EEB Energia és Éghajlat munkacsoportjának ülésén és a Zöld Költségvetés munkacsoportjának ülésén. Részt vettünk az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének webináriumán a Helyreállítási Alapról. (Lukács András)

 

Tanácsadó Iroda - A környezeti tanácsadás keretein belül 13 írásbeli, és 19 telefonos lakossági tanácskérésre válaszoltunk. (Tarr Katalin)

Hírfigyelő